Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej

O instytucji

Historia biblioteki:

Pierwsze próby tworzenia biblioteki na ziemi lubyckiej odnotowano w latach 1947-1949. Nie zachowała się jednak żadna dokumentacja z tego czasu.

Za oficjalną datę rozpoczęcia działalności Biblioteki Publicznej w Lubyczy Królewskiej przyjmuje się rok 1957. Datę i okoliczności jej powstania odtworzono na podstawie pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej. Pod numerem pierwszym wpisano wówczas książkę „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. W latach 1957-1972 biblioteka nosiła nazwę Gromadzkiej Biblioteki Publicznej. W roku 1973 w związku z reformą administracji publicznej biblioteka dostosowała się do struktury administracyjnej kraju i przemianowana została na bibliotekę gminną.

Pierwszymi bibliotekarzami w latach 1957- 1973 byli Franciszek Załuski i Krystyna Załuska. Początkowo biblioteka mieściła się w Prezydium Gromadzkiej Rady, później w szkole podstawowej.  Następnie biblioteka została przeniesiona do mieszkania prywatnego państwa Kuców. W 1975 roku nastąpiła kolejna przeprowadzka, tym razem do domu państwa Żeleźnych. Kierowniczką biblioteki została Genowefa Kawa, która tę funkcję pełniła do roku 2001 czyli do chwili przejścia na emeryturę. Od 1975 r. lokal biblioteki był jeszcze kilkakrotnie zmieniany. W 1984 roku biblioteka mieściła się w budynku POM, zaś w 1992 roku biblioteka przeniesiona została do budynku przedszkola. W 2001 roku po raz kolejny biblioteka wraca do budynku po dawnym POM-ie.

W roku 2003 biblioteka zdobyła tytuł Najlepszej Biblioteki Publicznej Powiatu Tomaszowskiego w konkursie zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Starostwo Powiatowe.

W 2006 r. biblioteka została wyróżniona za realizację edukacji regionalnej w konkursie powiatowym zorganizowanym prze Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Lubelskim.

Dzięki akceptacji władz gminy biblioteka realizowała różne projekty biblioteczne takie jak: projekt:

 „Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla zdrowa społeczności lokalnej”,

„Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców – II edycja” to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego,

Sezamkowy zakątek – to projekt realizowany w ramach Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka”

Mikrogranty „Podaj dalej” prowadzone przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Zła lokalizacja biblioteki (na obrzeżach miejscowości) oraz istniejące tam bariery dla osób niepełnosprawnych źle wpływały na wzrost czytelnictwa, dlatego też, aby temu zaradzić i sprostać potrzebom środowiska potrzebne było przeniesienie biblioteki do centrum Lubyczy. Przedwojenny budynek tzw. wajsówka usytuowany w centrum miejscowości obok Zespołu Szkół oraz dworca autobusowego okazał się doskonałą lokalizacją dla biblioteki.

Biblioteka złożyła wniosek o dofinansowanie remontu i adaptacji budynku w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i biblioteka otrzymała z budżetu Państwa na remont i adaptację budynku kwotę 749 958 zł. Pozostałe środki (249 986) przekazała Gmina. Całkowity koszt remontu wraz z wyposażeniem wyniósł 999 994 zł.

Dnia 30 grudnia 2013 roku biblioteka rozpoczęła swoją działalność w nowym budynku. W nowym miejscu Biblioteka przyjęła na siebie również nową funkcję – Centrum Promocji Kultury i Turystyki                                                                                                               (do 2020r). Była to funkcja wykraczająca poza tradycyjne działania biblioteki. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu budynku biblioteka prezentuje wszystkie wydawnictwa związane z regionem oraz poszerza wiedzę na temat historii, kultury, tradycji swojej małej Ojczyzny wśród mieszkańców gminy.

W 2020 roku Gminna Biblioteka Publiczna realizowała projekt Komiksowy Sobieski – który skupiał się wokół historii Jana III Sobieskiego. „Komiksowy Sobieski”, realizowany był dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN. W ramach projektu odbyły się warsztaty historyczne, rysunkowe i komiksowe dla 30 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Kwota dofinansowania 21 tys. koszt całkowity 28450zł.

Oprócz Komiksowego Sobieskiego biblioteka realizowała projekt pt. Koncert Symfonicznie dla Lubyczy kwota dofinansowania 35 tyś. koszt całkowity 44 tyś złotych.

Obecnie Gminna Biblioteka Publiczna w Lubyczy Królewskiej realizuje projekt Mała Książka Wielki Człowiek, oraz Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa priorytet zakup nowości wydawniczych, organizujemy wycieczki dla dzieci, zajęcia w czasie ferii zimowych i wakacji, warsztaty rękodzieła, konkursy recytatorskie, fotograficzne, plastyczne czy literackie, spotkania z autorami książek, Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, spotkania integracyjne, kiermasze Wielkanocny czy  Bożonarodzeniowy, gry terenowe, przeprowadzamy również akcje charytatywne.

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Gminna Biblioteka w Lubyczy Królweskiej

KATALOG ON-LINE

       WYSZUKIWARKA ALMA